Timetable > 20.11.2020 > Praktične strategije za delo z nadarjenimi

Workshops

Praktične strategije za delo z nadarjenimi
Slovene

Fri 20.11.2020 09:00-10:00
Lecture hall: Room D
Chair: Maruška Željeznov Seničar
  • Behavioral management in the classroom
    Paper
    Practice
    Slovene
    Presenter(s): Janja Javoršek
    In this article, the author presents an example of good practice, how we can influence the appropriate behavior of students through a pre-set structure and clearly defined rules of appropriate behavior. The author introduces students to the concept of ego states, the table of criticism, the table of praise, the system of rewards and the system of action against inappropriate behavior through posters, which they design together on their first hour together and hang on the wall in the classroom. Throughout the school year, they return to these concepts over and over again in various, especially conflict situations in the classroom. It encourages students to find out from which ego state they were reacting at a given moment and from which ego state it might be easier to avoid conflict. When giving criticism and praise during the lessons, they analyze the adequacy of these and their possible improvement for the purpose of more appropriate communication. The well-known way of rewarding by the teacher and the knowledge of the escalation of action against inappropriate behavior motivate students to use more appropriate behavior. Such a designed and clear structure gives students a sense of order and security in the classroom, as they understand what consequences they can expect. At the same time, the likelihood of inappropriate behavior decreases. At the same time, students learn self-regulation of behavior and develop emotional, personal (intrapersonal) and interpersonal (interpersonal) intelligence. All of these, however, are extremely important skills needed to live in the world they are entering.
  • Nadarjen učenec v vlogi učitelja
    Paper
    Practice
    Slovene
    Presenter(s): Polonca Fritz Tomšič
    O nadarjenosti govorimo takrat, ko učenec na enem ali več področjih občutno prekaša svoje vrstnike in, ko nadpovprečne rezultate večkrat ponovi. Nadarjenega učenca odlikuje razvito divergentno in logično mišljenje, natančnost opazovanja, dober spomin in smisel za humor. Je radoveden iskalec odgovorov na zastavljena vprašanja, poln idej in nekonformističnih rešitev. Njegova domišljija je nenavadna, besedišče bogato. Ne mara rutine in monotonosti, ceni pa pestrost, nenavadnost in raznolikost.
    Šola predstavlja temelj za razvoj osebnosti vsakega učenca in s tem tudi za odkrivanje in spodbujanje nadarjenih.
    Pripraviti okolje, v katerem bo vsak nadarjen učenec razvil svoj potencial, je velikokrat za učitelja pravi izziv.
    V prispevku predstavljam delavnice medvrstniškega učenja, na temo iz fizike, ki so jih nadarjeni učenci 9. razreda pripravili prvošolcem naše šole. Prvošolci še niso znali brati, niso poznali števk in obožujejo učenje skozi igro.
    Prva delavnica je odgovorila na vprašanje, na katerem od osmih planetov našega Osončja je gravitacija največja. Kako vpliv gravitacije predstaviti prvošolcu? Ni prav lahka naloga.. Pri drugi delavnici so učenci tekmovali z raketami – baloni, privezanimi na vrvico. Tretja delavnica je učence postavila v vlogo gledalcev, pod odrom Astronomije. Ogledali so si vzlet »rakete«, ki je nastala kar iz prižgane čajne vrečke.
    Vsekakor so bili nadarjeni devetošolci postavljeni pred velik izziv, vendar je njihova nadarjenost, skozi vlogo učitelja, dobila novo, dodano vrednost.
  • Noč branja – motivacija, nagrada, spodbuda
    Paper
    Practice
    Slovene
    Presenter(s): Mojca Tomše Žibert
    Branje je potovanje v različne svetove, čase, kraje; branje je srečevanje z resničnimi ljudmi ali izmišljenimi junaki; branje je razvedrilo in učenje. Branje je spretnost, ki se je naučimo z malo vaje in vztrajnosti. Ko se naučimo brati, so dela lažja in hitreje opravljena.
    Bralna značka spodbuja prostovoljno branje v prostem času. Ves čas se razvija kot dopolnilo k pouku slovenskega jezika in književnosti. Kot obšolska/interesna dejavnost je lahko svobodnejša, bližja otrokom in mladim, in tako uspešnejša pri oblikovanju bralcev za vse življenje. Bralna značka si prizadeva, da bi se dvignila bralna pismenost posameznikov in družbe v celoti.
    Tudi na naši šoli si tega želimo, zato smo vse to nadgradili z nočjo branja. V tednu otroka, oktobra 2019, smo učence 6. do 9. razreda, ki so v prejšnjem šolskem letu prebrali vse knjige za bralno značko, povabili na noč branja v šolo. V organizacijskem timu smo učitelji natančno načrtoval čas, ki ga bodo učenci preživeli v šoli in dejavnosti, ob katerih se bodo sprostili. Hkrati pa smo želeli, da bo dogodek nagrada za vse bralce. »Skrita misija« dogodka pa je bila tudi, da bi k rednemu branju pridobili še kakšnega učenca več.